Bibliotek och filialer

Gnosjö folkbibliotek

Gnosjö kommuns huvudbibliotek är ett folkbibliotek som ligger centralt i Gnosjö. Biblioteket har tre våningar med hiss och inrymmer ett brett utbud av fack- och skönlitteratur, samt Smålandssamlingen. Gnosjö bibliotek är ett meröppet bibliotek som även har öppet för självbetjäning kvällstid. Här hittar du även utställningslokalen Första rummet, samt föreläsningslokalen Månsidan som du kan boka för olika aktiviteter.

Här finns också publika datorer med utskrifts- och kopieringsmöjlighet, släktforskningsdatorer med relevanta program samt offentliga toaletter, varav en toalett med skötbord och tillgänglighetsanpassad toalett.

Hillerstorps folkbibliotek

Hillerstorps filialbibliotek är centralt placerat i Hillerstorpsskolan. Folkbiblioteket är tillgängligt för allmänhet och skola. Här finns både fack- och skönlitteratur för alla åldrar, samt publika datorer med utskrifts- och kopieringsmöjligheter.


Åsenhöga folkbibliotek

Åsenhöga folkbibliotek är placerat i Ekbackens skola och tillgängligt för allmänhet och skola.

Senast uppdaterad: 2020-11-18

Kontakta oss

biblioteket@gnosjo.se

Gnosjö bibliotek
tel 0370-33 11 38
Besöksadress: Storgatan 8
Postadress: Box 133
335 23 Gnosjö

Hillerstorps bibliotek
tel 0370-33 33 38
Kävsjövägen 4
335 73 Hillerstorp

Åsenhöga bibliotek
tel 0370-33 11 38
Gökvägen 10
335 93 Åsenhöga

Teamchef kultur
Kristina Gernes
tel 0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Kultursekreterare
Evelina Nekby
tel 0370-33 11 33
evelina.nekby@gnosjo.se

Bibliotekarie
Cecilia Lindgren
tel 0370-33 11 36
cecilia.lindgren@gnosjo.se

Bibliotekarie
Emil Svensson
tel 0370-33 11 32
emil.svensson@gnosjo.se

Biblioteksutvecklare
Josefin Börjesson
tel 0370-33 14 09
josefin.borjesson@gkc.se

Biblioteksassistent
Bodil Vestlund
tel 0370-33 11 35
bodil.vestlund@gnosjo.se

Projektledare litteratursamtal
Shareen Fors
tel 072-084 39 85
shareen.fors@gnosjo.se