Kommunala arbetsmarknadsinsatser

Om du inte jobbar eller studerar, och behöver stöd för att kunna göra det, kan du få hjälp av Arbetsmarknadsenheten i Gnosjö. Vi på Arbetsmarknadsenheten (AME) hjälper dig att hitta jobb eller studier som passar dig.
När du kommer till oss får du en personlig arbetscoach som stöttar dig att uppnå dina mål. Medan du är inskriven hos oss på AME kan du studera på Gnosjöandans kunskapscentrum med exempelvis SFI eller andra kurser som Vuxenutbildningen erbjuder.

Det finns också yrkesförberedande insatser där du får lära dig grunderna inom följande yrkesområde:


Vi arbetar enligt metoden Supported Employmentlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och Supported Educationlänk till annan webbplats vilket innebär att personer inskrivna på AME erbjuds stöd av arbetscoach för att finna, få och behålla ett arbete med lön alternativt studier. Detta stöd kan pågå så länge behov finns, även under anställning, och gäller både person och arbetsgivare.

För dig som behöver extra hjälp och stöttning att komma ut eller tillbaka till arbetsmarknaden, eller ut i studier efter ett långt uppehåll erbjuds under 2019-2021 projekt Nya Vägarlänk till annan webbplats. Syftet med projektet är att hjälpa dig att få hållbara rutiner och en sund struktur på vardagen.

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Senast uppdaterad:

Kontakta oss

Verksamhetschef
Jakob Björnell
Telefon: 0370-33 13 23
jakob.bjornell@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach
Inga-May Nilsson
Telefon: 0370-33 12 86
inga-may.nilsson@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach
Sasa Babic
Telefon: 0370-33 12 98
sasa.babic@gnosjo.se

Arbetscoach
Kedir Ahmed
Telefon: 0370-33 12 41
kedir.ahmed@gnosjo.se

Administratör/Handledare
Ajsa Elezovic
Telefon: 0370-33 12 48
ajsa.elezovic@gnosjo.se

Gruppledare
Ludwig Ljung
Telefon: 0370-33 12 63
ludwig.ljung@gnosjo.se

Integrationshandledare
Sandra Johansson
Telefon: 073-273 38 07
sandra.johansson@gnosjo.se

Integrationshandledare
Driton Qizmolli
Telefon: 070-106 26 40
driton.qizmolli@gnosjo.se

Samordnare
Emina Elezovic
Telefon: 0370-33 12 22
emina.elezovic@gnosjo.se