Arbetsmarknadsenhetens verksamhet

Arbetsmarknadsenhetens uppdrag är att erbjuda en verksamhet som förbättrar människors förutsättningar till arbete eller studier. Som deltagare i verksamheten får du en personlig arbetscoach som hjälper dig att uppnå dina mål. AME erbjuder kompetenshöjning genom utbildning och/eller praktik inom offentlig och privat sektor. För att komma till Arbetsmarknadsenhetens verksamhet remitteras du från olika myndigheter (t. ex. Arbetsförmedlingen).

Vill du veta mer?

Gå in via Insatskatalogenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster för att få mer information om AME:s verksamhet.

AME kan erbjuda praktikplats eller arbetsträningsplats i följande verksamheter:

Du som inte jobbar och behöver stöd för att börja jobba, kan komma och praktisera på AME:s Förberedande industrispår.länk till annan webbplats

Du som inte jobbar och behöver stöd för att komma igång att arbeta, kan komma och praktisera på AME:s Förberedande kök.länk till annan webbplats

 

Du som inte jobbar och behöver stöd för att komma ut i arbete, kan komma och prova på vårdyrket på AME:s Förberedande undersköterskespår.länk till annan webbplats

 

Om du inte jobbar och behöver stöd i att komma ut i arbete, kan du komma och praktisera på AME:s Lokalvård.länk till annan webbplats

 

Du som inte jobbar och behöver stöd för att komma ut i arbete och tycker om att vara utomhus, kan praktisera hos AME:s Yttre Service.länk till annan webbplats


Vi jobbar enligt Supported Employmentlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster metoden.

För tillfället driver vi projekt Nya Vägarlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster, tillsammans med Gislaved Kommun.

Senast uppdaterad: 2020-08-31

Kontakta oss

Verksamhetschef
Jakob Björnell
tel 0370-33 13 23
jakob.bjornell@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach

Inga-May Nilsson
tel 0370-33 12 86
inga-may.nilsson@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach
Sasa Babic
tel 0370-33 12 98
sasa.babic@gnosjo.se

Arbetscoach
Kedir Ahmed
tel 0370-33 12 41
kedir.ahmed@gnosjo.se

Administratör/Handledare
Ajsa Elezovic
tel 0370-33 12 48
ajsa.elezovic@gnosjo.se

Handledare
Ludwig Ljung
tel 070-181 61 46
ludwig.ljung@gnosjo.se

Integrationshandledare
Sandra Johansson
tel 073-273 38 07
sandra.johansson@gnosjo.se

Integrationshandledare
Driton Qizmolli
tel 070-106 26 40
driton.qizmolli@gnosjo.se

Samordnare
Emina Elezovic
tel 070-106 26 31
emina.elezovic@gnosjo.se