Mer-öppet

Genom att aktivera ett passerkort får du tillgång till biblioteket kl.
7-22 alla dagar året om!

När biblioteket är bemannat hjälper personalen dig med tips, vägledning, informationssökning och annan service. På den meröppna tiden kan du botanisera i biblioteket i din egen takt, på tider som passar dig.

Automat Gnosjö bibliotek

Vad kan jag göra under Meröppet-tiden?

Låna och återlämna böcker i automaten. Ställ tillbaka lånade böcker i bokvagnen vid automaten.

Hämta reserverade böcker. De står på hyllan bakom lånedisken, sorterade i löpnummerordning, titta på ditt reservationsmeddelande.

Studera och använda de publika datorerna, eller använda vårt wi-fi.

Läsa och låna tidningar och tidskrifter.

Titta på film i vår filmtjänst Cineasterna.

Använda biblioteket för olika typer av möten
Skapa en läsecirkel, starta ett språkcafé, stickkafé, årsmöte i föreningen. Biblioteket är ditt att använda till det du brinner för! Fråga gärna personalen om du har idéer så kan vi kanske stötta?

Det går inte att boka bibliotekslokalen, däremot är föreläsningslokalen Månsidan bokningsbar.

Hur gör jag?

Aktivera ett passerkort hos personalen under bemannad öppettid. Det meröppna kortet är personligt och du är ansvarig för de personer du släpper in. Meröppet är en service för dig som låntagare över 18 år.

Hur får jag hjälp?

Systemet med meröppet innebär att du som låntagare sköter dig självständigt under meröppettiden. Personalen är ibland på plats under meröppettiden, men håller på med andra arbetsuppgifter, så hjälp och stöd sker under ordinarie öppettider.

Du kan lämna meddelanden till personalen på lånedisken om något inte stämmer eller något du vill ha hjälp med. Maila till biblioteket@gnosjo.se så återkommer vi under bemannad öppettid. 

Sidansvarig: Kristina Gernes

Senast uppdaterad: 2018-12-11

Kontakta oss

biblioteket@gnosjo.se

Gnosjö bibliotek
tel 0370-33 11 38
Besöksadress: Storgatan 8
Postadress: Box 133
335 23 Gnosjö

Hillerstorps bibliotek
tel 0370-33 33 38
Kävsjövägen 4
335 73 Hillerstorp

Åsenhöga bibliotek
Älmhultsvägen 3
335 93 Åsenhöga

Chef för bibliotek & allmänkultur
Kristina Gernes
tel 0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Kultursekreterare
Lennart Alves
tel 0370-33 11 33
lennart.alves@gnosjo.se

Bibliotekarie
Cecilia Lindgren
tel 0370-33 11 36
cecilia.lindgren@gnosjo.se

Bibliotekarie
Emil Svensson
tel 0370-33 11 32
emil.svensson@gnosjo.se

Biblioteksassistent
Rigmor Thuresson
tel 0370-33 11 35
rigmor.thuresson@gnosjo.se

Biblioteksassistent
Bodil Vestlund
tel 0370-33 11 35
bodil.vestlund@gnosjo.se

Projektledare litteratursamtal
Shareen Fors
tel 072-084 39 85
shareen.fors@gnosjo.se