Bibliotek och filialer

Gnosjö folkbibliotek

Gnosjö huvudbibliotek är ett folkbibliotek som ligger centralt i Gnosjö. Biblioteket har tre våningar med hiss och inrymmer ett brett utbud av fack- och skönlitteratur, samt Smålandssamlingen. Gnosjö bibliotek är ett meröppet bibliotek som även har öppet för självbetjäning kvällstid. Här hittar du även utställningslokal och föreläsningslokalen Månsidan, som du kan boka för olika aktiviteter. Här finns också publika datorer med utskrifts- och kopieringsmöjlighet, släktforskningsdatorer med relevanta program samt offentliga toaletter.

Hillerstorps folkbibliotek

Hillerstorps filialbibliotek är centralt placerat i Hillerstorpsskolan. Folkbiblioteket i Hillerstorp servar både skolan F-9, samt allmänheten. Här finns både fack- och skönlitteratur för alla åldrar, samt publika datorer med utskrifts- och kopieringsmöjligheter.

Åsenhöga folkbibliotek

Åsenhöga filialbibliotek ligger i Åsenhögaskolan. Här hittar du ett stort utbud av barnböcker för barn upp till 15 år.

Sidansvarig: Kristina Gernes

Senast uppdaterad: 2018-12-11

Kontakta oss

biblioteket@gnosjo.se

Gnosjö bibliotek
tel 0370-33 11 38
Besöksadress: Storgatan 8
Postadress: Box 133
335 23 Gnosjö

Hillerstorps bibliotek
tel 0370-33 33 38
Kävsjövägen 4
335 73 Hillerstorp

Åsenhöga bibliotek
Älmhultsvägen 3
335 93 Åsenhöga

Chef för bibliotek & allmänkultur
Kristina Gernes
tel 0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Kultursekreterare
Lennart Alves
tel 0370-33 11 33
lennart.alves@gnosjo.se

Bibliotekarie
Cecilia Lindgren
tel 0370-33 11 36
cecilia.lindgren@gnosjo.se

Bibliotekarie
Emil Svensson
tel 0370-33 11 32
emil.svensson@gnosjo.se

Biblioteksassistent
Rigmor Thuresson
tel 0370-33 11 35
rigmor.thuresson@gnosjo.se

Biblioteksassistent
Bodil Vestlund
tel 0370-33 11 35
bodil.vestlund@gnosjo.se

Projektledare litteratursamtal
Shareen Fors
tel 072-084 39 85
shareen.fors@gnosjo.se