Gator och vägar

Vägstyrelser sköter snöröjning, sandning, sopning och övrig drift och underhåll av gatorna i kommunens tätorter. Gatunätet uppgår till ca 9,2 mil.

Synpunkter och felanmälan

Har du synpunkter på väghållningen eller vill göra felanmälan, kontaktar du vägstyrelsen på din ort.

Vägstyrelser

OrtOrdförandeTelefon

Brännehylte

Wolfgang Schmeing

070-649 82 82


wolfgang@minbok.nu


Gnosjö

Reine Gustafsson

0703-99 12 51


gustafsson-reine@hotmail.se


Hillerstorp

Jörgen Nilsson

0370-227 30

 

jorgenlnilsson@telia.com

070-555 96 46

Kulltorp

Mikael Svensson

0370-820 24


mikael@quick-set.se


Marieholm

Joachim Ling

070-869 58 41


joachim.ling@pingst.se


Marås-Lidås

Markku Kauppinen

070-559 86 33


markku@kauppinen.se


Nissafors

Thomas Ulander

0370-33 61 76


thomas.ulander@telia.com


Törestorp

Morgan Lindmark

0370-228 27


morgan.g.lindmark@teleproffs.se


Åsenhöga

Göran Andersson

0370-971 19


goran@byggagwg.se


 

Sidansvarig: Marie Nilsson

Senast uppdaterad: 2019-05-14

Kontakta oss

Teknik- och fritidschef
Jan Sandberg
tel 0370-33 10 60
jan.sandberg@gnosjo.se