Arbetsmarknadsenhetens verksamhet

Arbetsmarknadsenhetens uppdrag är att erbjuda en verksamhet som förbättrar människors förutsättningar till arbete eller studier. Som deltagare i verksamheten får du en personlig arbetscoach som hjälper dig att uppnå dina mål. AME erbjuder kompetenshöjning genom utbildning och/eller praktik inom offentlig och privat sektor. För att komma till Arbetsmarknadsenhetens verksamhet remitteras du från olika myndigheter (t. ex. Arbetsförmedlingen).

Arbetsträning/praktik till arbete

Arbetsträning används för att bedöma dina förutsättningar i relation till arbetslivets krav. Det primära syftet med arbetsträning är att ge ett säkrare underlag för insatser som ska leda till arbete. Praktikens syfte är att underlätta yrkesval eller utbildningsväg för dig som arbetssökande utan erfarenheter av aktuellt arbetsområde. Du som deltagare skall få tillfälle att visa dina kunskaper och kvaliteter hos tänkbara arbetsgivare och därigenom öka chansen till anställning.

Följande erbjuds via Arbetsmarknadsenhetens verksamhet

- Arbete i kök
- Yttre service
- Industriliknande arbetsuppgifter
- Möbelrenovering
- Hantverk- och textilverksamhet
- Praktik näringslivet
- Undersköterskaspår/Lokalvårdsspår äldreomsorg
- Praktik i övriga kommunala verksamheter

Sidansvarig: Ajsa Elezovic

Senast uppdaterad: 2019-03-29

Kontakta oss

Verksamhetschef
Jakob Björnell
tel 0370-33 13 23
jakob.bjornell@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach

Inga-May Nilsson
tel 0370-33 12 86
inga-may.nilsson@gnosjo.se

Arbetsterapeut/Arbetscoach
Sasa Babic
tel 0370-33 12 98
sasa.babic@gnosjo.se

Arbetscoach
Kedir Ahmed
tel 0370-33 12 41
kedir.ahmed@gnosjo.se

Administratör/Handledare
Ajsa Elezovic
tel 0370-33 12 48
ajsa.elezovic@gnosjo.se

Handledare
Ludwig Ljung
tel 070-181 61 46
ludwig.ljung@gnosjo.se

Handledare
Sandra Johansson
tel 073-273 38 07
sandra.johansson@gnosjo.se

Integrationshandledare
Driton Qizmolli
tel 070-106 26 40
driton.qizmolli@gnosjo.se

Handledare äldreomsorg
Emina Elezovic
tel 070-106 26 31
emina.elezovic@gnosjo.se